上 传  者 : 许雯雯
单      位 : 海滨实验小学愉康部
上传时间 : 2019-10-30 13:33:02
unit 2 how much is it.ppt(3.17MB)
  • 浏览 : 0
  • 下载 : 0
第 1 页
第 2 页
第 3 页
0 0 类别 : 课件
Unit 2 How much is it? Winnie Enjoy a song pizza hamburge r salad Which food do you want to eat? I want to eat … I want to eat dumplings Who are they ? What are they talking about? Listen and read. Answer the questions. Who are they ? What are they talking about? Read and imitate. Let’s role-play Let’s play a game! Welcome to my supermarket! Can you guess how much are they? ( 猜价 格) ¥ ¥ ¥ ¥ ¥ ¥ ¥ ¥ ¥ 3.00 2.00 4.00 8.00 6.00 7.00 5.00 for six 3.00 for two 9.00 for two Group work Shopping in the shopping mall. S: Welcome to the supermarket. Can I help you? C: Yes. S: Do you want …? C: Yes, please. How much is it? S: It’s … C: Thank you. Here you are. S: Thank you ! C: Ok, see you! S: Bye-bye! S: Sales(销售员) C:Customer (顾客) Let’s chant! Let’s chant! Make a cake, Make a cake, Put it in the pan. Make a cake, Make me a cake, as fast as you can. Make _____, Make _____, Put it in the pan. Make _______, Make me ________, as fast as you can. Let’s chant! Homework Go to the supermarket and write the price of your favourite food.
标签: 无
更多
预览本资源的用户最终下载了
资源足迹
  • 海滨实验小学愉康部
    许雯雯 2019-10-30 13:33:02 上传